
Prema rečima dr Vesne Mikulić, dermatovenerologa i šefa Polikliničkog odeljenja u beogradskom Zavodu za kožne i venerične bolesti, burne reakcije najčešće pogađaju decu, jer je njihova koža osetljivija: „ Alergijska reakcija na ujed je burna, praćena otokom i pojavom tzv. seropapula – crvenkastih, otečenih papula sa plikčićem. Ponekad se pojavljuju i alergijske promene na udaljenim mestima, pa se nakon samo jednog uboda dete po celom telu ospe.“
Izraženija reakcija na koži moguća je i ukoliko ima više od jednog uboda, jer je količina supstance koju insekt ispusti da bi razmekšao kožu, veća, pa su i svrab, češanje i iritacija kože intenzivniji. „ Za razvoj alergijske reakcije, međutim, dovoljna je minimalna količina supstance koja služi kao alergen“, upozorava dr Mikulić.
Posledice uboda komarca mogu da budu i teže. Često se češanjem ošteti površina kože, tako se naprave male ranice kroz koje lako prodiru bakterije, pa nastaje i zapaljenje.
Najbolji lek je – sprečiti ujede. Postoje losioni, stikovi i sprejevi sa repelentnim dejstvom. Važna napomena je da se oni ne nanose na vrat i lice, već samo na telo, što je dovoljna brana dosadnim napastima.
Za zatvoreni prostor se umesto preparata preporučuje fizička zaštita, postavljanjem zaštitnih mreža – komarnika na prozore i vrata. (Izvor: novosti.rs)